Da li trebam nositi naočare?

Refrakcije

Prikaz vidnog doživljaja sa normalnim vidom u
poređenju sa hipermetropijom

Ljudsko oko normalnog dijametra očne jabučice i urednih optičkih odnosa svjetlosne zrake šalje tačno na retinu. U ovom slučaju govorimo o emetropnom oku (oku bez dioptrije) i takvo oko u mozak šalje signal kojeg on prepoznaje kao kristalno jasnu posmatranu sliku. 

Ukoliko je dijametar očne jabučice drugačiji, optičke osobine oka izmjenjene ili je sam odnos veličine oka i optičkih osobina oka drugačiji govorimo o refrakternim greškama. Refrakterne greške svjetlosne zrake provlače kroz optički sistem oka na način da se sjeku prije retine ili se to u nekim slučajevima dešava poslije retine. 

U prvom slučaju govorimo o miopiji ( kratkovidnost), slika posmatranog predmeta se stvara prije, umjesto na samoj retini. Iz pomenutog razloga je nemoguće dobiti jasnu sliku posmatranog predmeta bez potrebne korekcije. 

U drugom slučaju govorimo o hipermetropiji (hiperopiji ili dalekovidnosti). U tom slučaju slika posmatranog predmeta se stvara poslije retine i mozak posmatrani predmet vidi kao mutan. 

Poseban tip refrakterne greške predstavlja astigmatizam

Kod osoba starijih od 45 godina sa normalnom vidnom oštrinom dolazi do pojave slabijeg vida na blizinu i tada govorimo o staračkoj dalekovidnosti ili prezbiopiji

Važno je napomenuti da kratkovidnost, dalekovidnost i astigmatizam ne predstavljaju bolest već samo refrakternu grešku oka i one se ne liječe već koriguju.